in

Üç Tayyare

once-akhisar-platformu
Önce Akhisar Platformu Logomuz

Birkaç yıldır olumlu görüşlerin belirtildiği Facebook gruplarımız var.
Bu gruplarda Akhisar sevdalısı vatandaşlarımızla birlikte yorumlarımızı paylaşıyor, Akhisar’ın olması gerektiği noktaya taşınması için yapılması gerekenleri masaya yatırıp tartışıyoruz. Öyle güzel katılımlar, yorumlar oluşuyor ki; her dakika kim ne yazmış, hangi yaramıza dokunmuş takip eder hale gelmiştik. Artık bu güzel paylaşımları somut adımlara dönüştürme ihtiyacı oluşmuştu. Birkaç aktif Akhisar’lıyla başlayan bu güzel sohbet ortamı artık bir platforma dönüşmüştü. En aktif takipçilerden sayın Mustafa Alhat‘ın önerisiyle bu platforma “ÖNCE AKHİSAR PLATFORMU” adını layık gördük. Tüm arkadaşlarımız bu hususta hemfikir olunca İsmail Caner‘de sağdaki güzel logo tasarımı ile projemizi taçlandırmış oldu.

Artık “ÖNCE AKHİSAR PLATFORMU” daha çok sorumluluk bilinciyle hareket etmeye başlamalıydı. Ve çok kısa sürede ilk projelerimizden biri olacak olan “Akhisar’ın 3 Tayyare Hikayesi” sayın Dr. Tuncay Şen tarafından platformda tartışmaya açılınca, herkes bu proje etrafında toplandı. Projenin üyeler tarafından sahiplenildiğini gördüğümüzde, yapılan girişimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha hissetme şansına kavuştuk.

Akhisar’lılık böyle bir husustu işte…

Bir kentin iyiliğini istemek, kentin eksiklerini konuşmak, değişim öncüsü olmak, tarihine ve kültürüne önem vererek gelecek kuşaklara aktarmayı istemek, Akhisar’lı olmanın verdiği o yüce gururun bir nev’i dışa vurumudur.

Günümüzde “Akhisar halkının 1930 yıllarında Türk Ordusuna bağışladığı 3 adet uçak vardı” desek; yediden yetmişe büyük bir kesimin bu konu hakkında bilgisinin olmadığını görmemiz kaçınılmazdır. Umuyoruz ki, biz bir avuç dolusu Akhisar sevdalısı ve tüm Akhisar’lılar tarihine sahip çıkacak, geçmişteki gururlu hatıralarımızı gelecek kuşaklara aktarma misyonunu üstlenmek için çaba sarf edecektir.

İlk hedefimiz bu bağış uçaklar hakkında çok kapsamlı bilgi ve belgeye ulaşarak arşiv niteliğinde bir döküman oluşturmak. Sağolsunlar Eski komutanlar, Askerler, Uçak Pilotları, Sivil Havacılar, Türk Hava Kurumu, Havacılığa gönül vermiş bir çok değerli insanın da aktif katkısıyla bu hedeflerimize adım adım ulaşacağız.

İkinci hedef olarak bu uçaklarımızın birer modelini üretip Akhisar’ımızın belirli konumlarında sergilenmesini sağlamak ve anıtlaştırmaktır. Bu hususta da kapsamlı araştırmayı başlatmış bulunmaktayız.

Model uçak ustaları çocuklara yönelik uçakların birebir maketlerini hazırlayacak, gençlerimizin de tarihte yaşanan bu yardımseverliği, birlikteliği, paylaşmanın önemini kavramaları için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

İnanıyoruz ki, yerel ve genel yönetimde bulunan idari yetkililer de bu konuda desteklerini Akhisar’lılardan esirgemeyeceklerdir.

Aşağıda “ÖNCE AKHİSAR PLATFORMU” Facebook sayfamızı takip edebileceğiniz bağlantı adresini paylaşıyorum.

https://www.facebook.com/groups/704704139668413/

Ayrıca konu ile ilgili sayın Dr. Tuncay Şen‘in araştırma dosyasını köşe yazısında kaleme aldığı bağlantı adresini de altta bulabilirsiniz.

http://www.akhisarhaber.com/akhisarin-gonlunden-goklere-3-tayyare-885yy.htm

Akhisar’da böyle heyecanlı insanların olduğunu bilmek bile geleceğe umutla bakmamıza vesile kaynağı…

Her ne olursa olsun, kim olursa olsun, Akhisar’a bir yudum su veren elleri öper bu kent!

hakan-kesiciler

once-akhisar-uc-tayyare-projesi-ucak-3

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Üvey Evlat Akhisar!

Akhisar “KÖY” Olsun!