in

Esece Köprüsü

Bu yazımda size Akhisar’ın gizli kalmış güzelliklerinden Esece Köprüsü Mesire Alanından bahsedeceğim. Geçtiğimiz hafta Akhisar’dan biraz uzaklaşıp temiz bir hava almak istedik. Akhisar’da hep aynı yerlere gitmekten sıkılmıştık. Farklı bir yer olsun istemiştik bu sefer. Sındırgı yolu üzerinde bir mesire alanı olduğunu duymuştum daha önce. “Kalkın” dedim arkadaşlarıma, “gidiyoruz…”

Akhisar – Sındırgı Karayolu’nun 28. kilometresinde yer alan 1946 yılında yapımı tamamlanan, 15 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğindeki Esece Köprüsü ve 19 ya da 20. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Tek Kemerli Eski Taş Köprü, Cumhuriyet döneminden kalan kültürel birer miras olma özelliğinin yanında, köprü teknolojisi açısından da önem taşıması ve artık benzer köprülerden yapılmaması nedeniyle, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 11.04.2014 tarihinde “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilerek koruma altına alınmış durumda.

esece-2
Esece Köprüsü

Genel olarak sağlam olan tek kemerli eski Taş Köprü’nün taş örmesi, moloz taş ve kayrak taşları ile çamur harçlı olarak yapılmış. Taş Köprünün yürüme yolları da dere taşları ile nizami kaplanmış olup, yer yer bozulmalara uğramış.

Bulunduğu konum ve çevresindeki doğal peyzaja olan uyumundan hiç bir şey kaybetmeyen köprünün, hemen yanı başında çevre köylerin ortak kullanım alanı olan mesire alanı da mevcut. Taş Köprünün hemen yanında buz gibi akan suyuyla bir tulumba var. Köprünün çevresi asırlık çınar ağaçları ile kaplı. Yaz aylarında Esece Köprüsü Mesire Alanı, Akhisar’lıların haftasonunda dinlence mekanı haline geliyormuş.

esece-1
Tek Kemerli Taş Köprü

Her yıl düzenli olarak köy hayırları yapılıp, baharı karşılama sevinciyle yemekler pişiriliyor, tüm çevre köy ve şehirlerden misafirlere ikram ediliyormuş. İki köprü de Esece Deresi üzerinde yer alıyor. Esece Deresi iki farklı koldan tam da bu konumda birleşerek yoluna devam ediyor.

Siz de ailenizle birlikte güzel bir haftasonu pikniği için Esece’yi tercih edebilirsiniz. Esece’yi ilk kez görecekseniz, bu güzelliği neden bu kadar geç fark ettiğinize üzülebilirsiniz. Elimizde kalan bu son güzellikleri de yitirmeden mutlaka Esece Köprüsü Mesire Alanını ziyaret edin…

Çünkü doğayla iç içe olmak gibisi yok…

esece-8

esece-6esece-9esece-7esece-5esece-3

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Löküs ve Hayat

Benim İnsanlarım