in

Atatürk ve Akhisar Ziyareti

16 Haziran 1926’da M. Kemal Atatürk Akhisar Tren İstasyonunda dinlenirken bulunduğu yer şuan ki Askeri Gazinonun olduğu yerdir.
En soldaki kişi Ziya Tepeci’dir. Ziya Tepeci, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e o gün ayran ikram etmiştir.
O anlarda İzmir Suikast’ı girişimi ortaya çıkarılmıştır.
Mustafa Kemal Paşa, Balıkesir’den İzmir’e seyahat halindeyken Akhisar’da dinlendiği sırada İzmir Valisi Kâzım Bey’in, kendisine karşı İzmir’de suikast düzenleneceği bilgisini içeren telgrafını aldı.
Bu telgrafta bahsi geçen suikast planını ortaya çıkaran mektup, planda görev alan isimlerden biri olan “Giritli” Şevki adlı bir motorcu tarafından yazılmıştı.
İzmir Suikastı, Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’ya 14 Haziran 1926 tarihinde, İzmir’de yapılması planlanan suikast girişimidir. Suikast, aralarında eski bakanlar, milletvekilleri ve valiler de bulunan bir grup kesim tarafından planlanmış; ancak hayata geçirilmeden engellenmiştir.
Suikastın İzmir’in Kemeraltı semtinde yapılması planlanmıştı. Buradaki kavşakta dönmek için yavaşlayacak olan Mustafa Kemal Paşa’nın otomobiline; Ziya Hurşit Bey’in kaldığı Gaffarzâde Oteli ve “Gürcü” Yusuf ile “Laz” İsmail’in bulunduğu otelin altındaki berber dükkânından ateş edilecek ve bomba atılacaktı. Bu sırada yan sokaktaki otomobilde bekleyecek olan “Çopur” Hilmi ve “Giritli” Şevki ile birlikte olay yerinden kaçılması ve daha sonra bir motorla Sakız Adası’na geçilmesi planlanmıştı. Ancak İzmir Valisi Kâzım Bey tarafından Mustafa Kemal Paşa’ya çekilen telgraf sonrasında kendisinin İzmir’e seyahatini ertelemesi üzerine plan gün yüzüne çıkarıldı…

ataturk-akhisar

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Delikli Çınar

Eski Kasaphane