in

Akhisar Demiryolu Direkleri

DSC_0656Bu ara sürekli seyahat ediyorum.

Birkaç ay önce İstanbul – İzmir yolu üzerinde ilerlerken Akhisar Demiryoluna yeni sinyalizasyon direklerinin dikildiğini görüyordum. Direklerin neden dikildiğini tam öğrenmeden bu yazıyı yazmak uygun olmayacaktı.

Yeni direklerin dikildiğini görünce 3-4 ay önce basında sıkça çıkan haberler aklıma gelmişti.

Mart ayında yerel ve ulusal basından takip ettiğimiz bilgiler doğrultusunda, AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir; Akhisar Şehir Merkezinden geçmekte olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın şehir dışına alınma projesinin hızla devam ettiğini vurgulamıştı. Ayrıca Tren yolunun şehir dışına alınmasının ardından Demiryolu geçitlerinin tarihe karışacağını da dile getirmişti. Şehri ikiye bölen demir yolunun kalkması ile, bir asırdan fazladır bölünmüş iki parça halinde görünen Akhisar’ın artık bütün bir şehir olacağını ifade etmişti.

Bu haber, şahsımı olduğu kadar tüm Akhisar’lıları da sevindirmişti. 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından yapılan asırlık demiryolunun artık Akhisar’ı bölmesini istermiyorduk…

Fakat demiryolunun Kayalıoğlu Kasabası’ndan Medar Kasabasına kadar olan, şehrin içinden geçen bölümünü kapsayan güzergâhta, elektrikli tren altyapısına benzeyen yeni sinyalizasyon direklerin dikilmesi, Akhisar’lıların kafasında soru işaretleri yaratmıştı.

Akhisar’lılar yine mi hüsrana uğrayacaktı?

Yoksa tren yolu şehir dışına alınmayacak mıydı?

Tüm bu sorulara yanıt ararken, okurlarımı yanlış bilgilendirmek yerine Milletvekilimiz Uğur Aydemir’e elektronik posta ile ulaşıp bu soruların yanıtlarını kendisinden öğrenmeyi tercih ettim.

Manisa Milletvekilimiz Sayın Uğur Aydemir bugün telefonla beni aradı.

15 dakikaya yakın süren telefon görüşmemizde hepimizin merak ettiği sorularımı yanıtladı.

Kendisine paylaştığı bilgiler için teşekkür ederim.

Manisa Milletvekilimiz Uğur Aydemir’in konuyla ilgili verdiği bilgiler şöyle;

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

ugur-aydemirDevlet tarafından yaptırılacak işler, hepimizin bildiği üzere ihaleler ve sözleşmeler kapsamında hayata geçiriliyor. Burada iki ayrı projenin birbiriyle kesiştiği bir noktadan bahsediyoruz.

Birinci proje, “Tren Hattı Sinyalizasyon Direklerinin Devreye Alınması”

İkinci proje ise “Akhisar Tren Hattının Şehir Dışından Geçirilmesi”

Birinci projenin ihalesi 2011 yılında tamamlandı. Ve bu ihalenin sözleşmesi kapsamında, ihaleyi alan firmanın devletten parasını alabilmesi için tüm süreci bitirip işi teslim etmesi gerekiyordu. Sürecin sağlıklı işleyebilmesi ve firmanın ödemesini alabilmesi için iki taraf arasında yapılan sözleşmedeki tüm maddeler uygulanmak zorundadır. Şu anda bu hat üzerinde dikilen direkler 2011 yılında yapılan ihaleye dahil olan hizmettir. Firma üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş, tüm direkleri dikerek ihalenin şartlarını sağlamıştır.

İkinci proje olan “Tren Hattının şehir dışına alınması” konusu ise, 2014 yılında yapılan hat taşıma ihalesine dahil olan bir anlaşmadır. Bu taşıma projesi, Akhisar’lıların talepleri doğrultusunda bizlerin yaptığı girişimlerle devreye alınmıştır. Şehir dışından geçecek olan hattın inşaat işleri tüm hızıyla devam etmektedir. Hat hazır hale geldiğinde mevcut hat üzerine dikilen direkler herhangi bir maliyet yaratılmadan “hat söküm işlemleri” sırasında sökülüp yeni hatta kullanılacak. Yeni hatta aktarımı yapılacak 40 ya da 50 direk söz konusu. Söz verdiğimiz gibi tüm çalışmaları yakından takip ediyoruz. En kısa zamanda bu hattı tamamlayıp Akhisar’ı ortadan ikiye bölük bir şehir olmaktan kurtaracağız.

Hat kaldırıldıktan sonra ortaya çıkacak alanın, Akhisarlıların faydasına olacak şekilde, halkın talepleri doğrultusunda değerlendirileceğini şimdiden ifade edelim.

[/box]

Sanırım vekilimizin yaptığı bu açıklamadan sonra geriye sadece hattın kaldırılacağı günü beklemek kalıyor…

hakan-kesiciler

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yine Akhisar’a Küfür Ettiler!

Çınar, Okul, Hatıralar, Baraj, Çöplük, Taş Ocağı…