in

Akhisar’ın Bölgesel Otoparkı! (2024)

bolgesel-park-1Geçen gün yine Tahir Ün Caddesinde yürüyorum.

Her yer şıkır şıkır, gençler, çoluk çocuk herkes caddenin keyfini çıkarıyor…

Kafamdaki sorulara yanıt ararken gözüm sağdaki yeni yapılan Otoparka takılıverdi.

O ne güzel bir bina tasarımıydı…

Karşı kaldırımdan beni etkileyen binayı daha yakından incelemek, detaylı bilgi sahibi olmak istedim o an.

Hemen koşar adımlarla yaklaştım giriş kapısına doğru. Kapıda duran genç, temiz ve tertipli giyimiyle güler yüzlü bir beyefendi karşıladı beni.

Hayırlısı olsun” dedim. “Nedir abi burası böyle? Ne güzel bir bina. Sizin mi?

Yüzüne temiz bir gülümseme yükleyen genç adam, sakin bir ses tonuyla anlatmaya başladı.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

2021 yılıydı. Akhisarlılar, yeni seçilen genç belediye başkanına güne artık araçların çıkardığı zararlı gazlarla uyanmak istemediğini, Milli Egemenlik Meydanı’na toplanarak net bir şekilde ifade ettiler.

Yasalar çerçevesinde yapılan eylemde; derneklerden, odalara, kooperatiflerden, siyasi partilere, vakıflardan, STK’lara kadar tüm Akhisarlıların bir araya gelmesi büyük yankı uyandırmıştı.

Akhisarlıların sesine kulak veren genç belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri derhal bir toplantı düzenleyerek “Yaşanabilir Akhisar Projesi”ni hayata geçirmek üzere kolları sıvadılar. 

Hemen Çevre Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Mülki daire amirleri, ilçe yönetiminde sözü geçen tüm kuruluşların temsilcileri ile hızlı görüşmeler gerçekleştirilerek, proje alanı belirlenip prosedür kısımları birlikteliğin sağladığı gücün etkisiyle kolayca aşılmıştı.

Proje oldukça detaylı hazırlanmış, birbirine entegre bir çok yan projelerin de hayata geçmesinde öncülük yapmıştır.

bolgesel-park-akhisarProje alanı olarak belirlenen yer 2015 yılında Hükümet Konağı, Merkez Karakol Binası, Akhisar Vergi Dairesi Binasının bulunduğu 4200 metrekarelik şehrin tam ortasında yer alan devlete ait parseldi.

İlk etapta uygulama alanı üzerinde bulunan 3 ana binanın yenilerinin yapılması şarttı.

Akhisarlıların da katkılarıyla 2023 yılında Atatürk Mahallesinde bulunan Askeri Lojmanların bahçesine modern bir Hükümet Konağı ve Vergi Dairesi yapıldı. Merkez Polis Karakolu, yapılan yeni otopark projesinin zemin katına dahil edilerek entegre alan kazanımı sağlanmış olundu. Bakın biraz ilerde, binamızın köşesinde yer alan karakoldan bahsediyorum. Dilerseniz oraya da uğrayın, bir çay için. Karakolu gördüğünüzde kendinizi otelde zannedebilirsiniz. O kadar çok emek verildi.

Tabi çevreciler ve muhalif kesimler yıkım işlemlerinde gelip yapılan çalışmaya engel olmaya çalıştılar. Genç belediye başkanı halkın içine girip bu projede hiçbir ağaca ya da canlıya zarar vermeden sonuç almak istediklerini açıklayarak Akhisar’lıların takdirini kazandı. Onlara alttaki fotoğrafı göstererek, “Bizim şu an yapmaya çalıştığımız kalıcı projeler, bu şehrin geleceğine yapılan yatırımlardır. Keşke bu fotoğraftaki Hükümet Konağı binasını koruyabilseydik te buraya böyle bir proje uygulamayı bile düşünmeseydik… Buradaki bu eski ve ekonomik ömrünü doldurmuş binaların Akhisar’ın imajını zedeleyen yapılar olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bugün yapımına başladığımız otopark projemiz, “Yaşanabilir Akhisar Projesi”nin sadece bir ayağı. Projenin diğer ayaklarını da değerlendirmek üzere hepinizi belediyemizdeki meclis salonumuza bekliyorum.” diye açıklama yapıp halkı detaylı olarak bilgilendirerek projenin ne kadar gerekli ve uygulanabilir olduğunu ifade etmişti. 

eski-hukumet-konagi-akhisar

Bu binalar yapılır yapılmaz eski binaların yıkım işlemlerine başlanıp, uygulama alanında bulunan tüm ağaç ve çiçekler özel olarak getirilen teknolojik bir araç ile özenle sökülerek “Hüsnü Kahraman Gölet ve Kültür Parkı”nda uygun alanlara dikilerek takibe alındılar.

bolgesel-park-3Şu anda burada gördüğünüz bu 7 katlı otopark, 1200 otomobil kapasitesine sahip. Bunun 60 adedi engelli otoparkı olarak ayrılmış durumda. Ayrıca tüm bina akıllı aydınlatma ve boş – dolu park yeri bildirim ışıklarıyla donatılmıştır.

Bu binanın en özel yanı ise, zemin katında hiç otomobil park alanı olmaması. Zemin kat, yapılan temel çalışmasında ortaya çıkan eski Akhisar tarihi eserlerinin cam platformların üzerinden ziyaret edilebilmesi üzerine tasarlandı. Akhisar’a gelen turistler zemin kattaki yürüyüş parkurunu kullanarak, detayları ortaya çıkarılmış tarihi kalıntıları gezip, Akhisar Tarihi hakkında bilgi edinebiliyor. Bu uygulama ilk olarak Avrupa’da yapılmıştı. Türkiye’de henüz ilk kez burada uygulanmış durumda. Bu sayede sit alanı olan bu parsel üzerine inşaat izni çıkarılabildi…

[/box]

+Buyrun lütfen şöyle, zamanınız varsa ayakta kalmayın. Çok tuttum sizi ama projenin ortaya çıkardığı yan faydalardan da bahsetmek istiyorum.

+Çay içer misiniz?

-Tabi.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

bolgesel-park-akhisar-1Örneğin Tahir Ün Caddesi ve 19 Sokaktaki toplam otomobil park alanı 200-220 civarındaydı. Bölgesel Park İnşaatı biter bitmez projenin ikinci etabı, bu 2 caddeyi trafiğe kapatmak oldu. Otoparka kadar olan ana arterlerden araçların girişi ve çıkışı için trafik yönlendirme levhaları yeniden yapılandırıldı. Tahir Ün Caddesi’nde ve 19 Sokak üzerinde yapılan zemin ve aydınlatma yenilemesinin ardından, her 100 metrede bir küçük efekt havuzları oluşturularak, etrafına oturma grupları ve ağaçlandırmalar uygulanıp modern bir hale getirildi. 2015’li yıllarda hava kararır kararmaz hayatın bittiği bu caddeler, günümüz 2024 yılında yaz-kış gece geç saatlere kadar yürüyüş yapan insanlarla doldu. Şehir artık daha hareketli. Ekonomi can bulmuş durumda. Bundan yıllar önce diğer sokaklardan farksız olan şu şehrin göbeğindeki caddelere, bugün herkes “Akhisar’ın İstiklal Caddeleri” demeye başladılar… Sonrasında birçok uygun cadde de trafiğe kapatılarak proje geliştirilmeye devam etti.

bolgesel-park-akhisar-2Trafik keşmekeşi bitmekle kalmadı, Akhisar’da yapılan hava ölçümlerinde emisyon değerleri oldukça düşük seviyelere gerilemiş oldu. Akhisar artık “Türkiye’nin En Yaşanılır Şehirleri” listesinde yer alıyor…

Yıllar önce bu caddelerden daha arabandan inmene fırsat bulamadan ön camınıza bir kağıt iliştirip 2 TL borçlandırıverirlerdi sizleri bilirsiniz. Yetmezdi her saat başı 2’şer liralar birikir, ay başında yüzlerce lira ödeme yapardık. Artık o günler geride kaldı. Akhisar Bölgesel Otoparkı, tamamen mantık üzerine kurulu bir sisteme sahip. Her yıl ilçede kayıtlı aktif otomobil sayısı dikkate alınarak, “ortak ödeme sistemi” adı altında belirlenen cüzi bir bedel üzerinden, Akhisar’a kayıtlı otomobil sahiplerine yılda bir ödeme yapmak koşuluyla ParkKart tahsis ediliyor. Diğer araçlar da kademeli saat ücretleri ile otoparktan faydalanabiliyor…

Sistemi de şöyle anlatayım;

Akhisar’da kayıtlı aktif otomobil sayısı 30.000 olsun.

Bu otomobillerden şehir merkezini çok kullanan ve kart almak isteyen vatandaş sayısı 15.000 farz edelim.

15.000 otomobil için belirlenen ücret yıllık 250 TL.

250 x 15.000 = 3.750.000 TL yıllık geliri olan bir bölgesel otopark burası…

Bu otopark  ve buradan taşınan Hükümet Konağı ve Vergi Dairesi toplam 25 Milyon TL’ye mal edildi.

Demek oluyor ki bu proje ve yeni yapılan diğer resmi binalar kendini ortalama 7-8 yıl gibi bir sürede amorti etmiş olacak…

Sonrasında da Akhisar’ın yıllık en az 3.750.000 TL gelir getiren bir kaynağına dönüşecek…

Bu gelir ile neler yapılabileceğini siz hayal edin…

Hem Akhisarlılar otopark derdinden kurtulup yürümeye başladı, hem de temiz bir havaya kavuştuk.

[/box]

+Başka bir şey alır mısınız bu arada? Çayınızı soğuttunuz.

– Yok… Yok yok. Teşekkürler…
Ben biraz daha yürüyeceğim bu sokaklarda…
Bu güzellikleri, bu kenti böyle kim bilir belki rüyalarımda görürüm…

hakan-kesiciler

Ne düşünüyorsun?

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Akhisar’da Hafif Raylı Sistem! “AKTAR 2025”

Ziya Tepeci Akhisar’ı Anlatıyor! (3. Bölüm)